Facebook da dayınızı eklemeyin !

Evet dayınız buna biraz bozulabilir ama bir nedenimiz var ! Tabiki dayılara bir kastımız yok, hatta bende bir dayı olarak yiğenimin beni ilerde eklemem riskinide göze alarak bunu yazıyorum 🙂

Peki neden böyle diyoruz, artık bilişim suçları o kadar ilerledi ki ve facebook veya sosyal ağlarda öyle bilgiler paylaşıyoruz ki bizde bu suçlara yardımcı oluyoruz. Cep telefonumuzu, memleketimizi , adresimizi ve onca kişisel bilgimizi paylaşarak bu risklere giriyoruz.

Peki neden dayımızı eklemeyelim. Bu işin şakası tabi, burdaki mesele şu, dayınızı ekleyerek herkese annenizin evlenmeden önceki soyadınızı iletmiş oluyorsunuz. Bir çok yerde güvenlik olarak annenizin evlenmeden önceki soyadı soruluyor artık.

Veya başka bir örnek verelim. Artık yaz aylarının gelmesiyle tatile çıkanlar ve bunu facebookda paylaşanları görüyoruz, bu da şu anlama geliyor ” Ben tatildeyim, evde kimse yok, rahatca soyabilirsiniz ! ” Eğerki profilinizde adres bilgilerinizi de yayınladıysanız bu risk altındasınız.

Tabiki bu dediklerim genelde profilini herkese görünür yapanlar için daha riskli bir durum.

Dikkatsiz ve bilinçsiz kullanımların açacağı felaketlerden ötürü sosyal ağların ve medyaların gerçekten tehlikeli olabileceğini hatta bizzat olduğunu da söyleyebiliriz.

Sosyal ağların profil sayfalarında paylaşılan; sahip olunan çocuklarının, kedi ve köpeklerinin isimleri, favori yemek, tutulan takım, okuduğu okul gibi veriler de şifrelere ulaşmak için bulunmaz birer nimet niteliğindedirler. Çoğu siteye veya hotmail vb mail sistemlerine kayıt olurken şifrenizi unutmanız durumunda size sorulacak güvenlik sorularının hemen hemen hepsine facebook dan ulaşılabilinir ve böylece mail şifreniz resetlenebilir.

Birde durumun başka bir boyutu var oda paylaştıklarınızın şuan veya ilerde sizin başınıza yol açacakları. Artık bazı şirketler bile işe alım sürecinde kişilerin facebook profillerini incelediklerini söylüyorlar. Paylaşılan her şey, ilerideki kariyerinizi, sosyal statülerinizi, ilişkilerinizi zedeleyebilir ve şantaj için kullanılabilir. Bunun içinde;

  • Sizi sarhoş, kötü ve itici gösteren fotoğrafları kesinlikle paylaşmayın.
  • İleride sizi zor durumda bırakabilecek eski sevgilinizle çekilmiş, alay konusu olabilecek ya da çekildiği yer itibarıyla başınıza iş açabilecek fotoğrafları paylaşmayın.
  • Patronunuz, müdürünüz, şefiniz hakkında ileri-geri konuşmayın. Hatta iş arkadaşlarınız.
  • İşinizden sıkıldığınızı ve ayrılmayı düşündüğünüzü ya da herhangi bir zaafınızı istemsiz olarak paylaşmayın.
  • Herhangi bir resmi görevinizi, bilirkişi olduğunuzu, karar verici mekanizmalarda söz sahibi olduğunuz gibi stratejik bilgilerinizi paylaşmayın.
  • Evinizden ne kadar süre ayrı kalacağınızı belirtmeyin.
  • Günlük, haftalık ya da aylık  rutin aktivite veya iş programınızı paylaşmayın.

Bende söylemesi.
Ali Yücer

Microsoft Certified Professional Developer
Microsoft Certified Technology Specialist