Windows Server Farklı Donanıma İmaj İle Taşıma Sonrası Kullanıcı Oluşturamama

Eskiyen donanımı değiştirmek için eğer Domain Controller sunucunuzu yeni donanıma aktarmak istiyorsanız bunun en güvenli yolu Additional Domain Control ile yedekli bir domain controller ile ilerlemek. Ama olurda imaj ile taşıma yaparsanız aktarımdan sonra windows a girmeden F8 ile açıp “Directory Services Restore Mode ( Windows domain controllers only)” seçeneğini seçmek gerekiyor.

Aktarımdan sonra herşeyin çalıştığını test etmek iyi olacaktır. Bu testlerden biride yeni kullanıcı oluşturmak. Eğer yeni kullanıcı oluştururke benim gibi dizin hizmeti göreceli bir tanımlayıcı ayıramıyor (Windows cannot create the object because the Directory Service was unable to allocate a relative identifier) şeklinde hata alırsanız bunun bir kaç sebebi olabilir. Benim durumumdaki sorun domain yapısında eskiden ADC olarak eklenmiş ve sonradan silinmiş bir server kaydından kaynaklıymış.

https://evotec.xyz/active-directory-the-directory-service-was-unable-to-allocate-a-relative-identifier/

Bu linkte ki senaryo tıpkı benimki gibiydi ve bu kaydı silerek çözüme ulaştım.

Burda dikakt edilmesi gereken gerçekten kullanılmayan bir kayıtsa bunu bu şekilde silin. Aktif olan sunucular direk böyle silmek başka problemlere yol açar ve silerkende buna emin olarak dikkatli olun.